Wyświetlone zostało 500 ostatnio wprowadzonych do katalogu pozycji (nowe nabytki). Zostały one posortowane malejąco po numerze inwentarzowym. Pozycje można tylko przeglądać, nie działa w tym trybie wyszukiwanie.
POZ/ODP:
pod redakcją Marii Marczewskiej-Rytko, Doroty Maj.
ADRES WYD.:
Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2017.
Dynamiczny rozwój nowych ruchów społecznych, powstających w odpowiedzi na pojawiające się problemy i zagrożenia, skłonił autorów niniejszej publikacji do pogłębionej analizy zjawiska. Jej celem jest usystematyzowanie i ocena doświadczeń związanych z tymi ruchami, diagnoza ich obecnego stanu w Polsce i na świecie oraz wskazanie wyzwań, zagrożeń i perspektyw dla ich rozwoju. Ma temu służyć przedstawienie kwestii terminologicznych, genezy i uwarunkowań nowych ruchów społecznych, idei i koncepcji przez nie formułowanych oraz wskazanie podstawowych form ich działania. Zostaną także przybliżone wymiar bezpieczeństwa społecznego, narodowego i międzynarodowego oraz medialny obraz omawianych ruchów. Niniejsze opracowanie składa się z trzech części: Terminologia, idee i koncepcje nowych ruchów społecznych, Nowe ruchy społeczne na świecie - wybrane przykłady oraz Nowe ruchy społeczne w Polsce - wybrane przykłady. W pierwszej z nich czytelnicy znajdą siedem artykułów naukowych, w których zaprezentowano kwestie terminologiczne, a także idee i koncepcje nowych ruchów społecznych. Druga część publikacji składa się z ośmiu artykułów na temat nowych ruchów społecznych na świecie. Trzecia część publikacji składa się z siedmiu artykułów, w których przedstawiono nowe ruchy społeczne funkcjonujące w Polsce.
Przedmiotem zainteresowania autorów publikacji są zarówno ogólnie ujęte migracje zarobkowe czy studenckie, jak i skutki napływu fali uchodźców szukających azylu w różnych państwach. Globalizacja zachęciła wielu ludzi do większej mobilności i tworzenia grupy współczesnych dobrze wykształconych nomadów. Jednocześnie konflikty wojenne zmusiły ogromne rzesze uchodźców do opuszczenia swoich krajów i szukania bezpiecznych miejsc. Europa - tradycyjnie otwarta, tolerancyjna i wielokulturowa - stanęła dzisiaj przed nieznanymi dotychczas wyzwaniami. Nie wszystkie kraje potrafią sobie z nimi poradzić, a radykalizacja nastrojów wobec imigrantów i określanie ich jako "obcych" nie jest najlepszym rozwiązaniem. Tomasz Domański
Christa Wilczek, Kristin Merl ; redakcja naukowa wydania polskiego Marek Gehrke ; współpraca Jędrzej [>>] M. Jaśkowski, Aleksander Skoracki ; tłumaczenie z języka niemieckiego Marek Ellnain.
Praktyczne - Wszechstronne - Kompendium medycyny weterynaryjnej. Niezawodny pomocnik w codziennej praktyce, który przyda się nie tylko w kieszeni fartucha. W tym kieszonkowym kompendium zawarto najważniejsze obszary tematyczne kluczowe w codziennej praktyce, opisane w przejrzysty, zwięzły i zarazem zrozumiały sposób. Począwszy od antybiotykoterapii, przez choroby zakaźne, po znieczulenie i badania rentgenowskie - ta poręczna książka służy pomocą podając fakty i praktyczne wskazówki przydatne na studiach i w codziennej pracy. Bogata w informacje: wszystko o psach, kotach, koniach, bydle i świniach Aktualna: choroby zakaźne, kwestie prawne i najnowsze uregulowania dotyczące obowiązku dokumentacyjnego z komentarzami odnoszącymi się do polskich realiów Przejrzysta: przystępnie zaprezentowana wiedza w formie licznych tabel i wykresów Praktyczna: konkretne propozycje dawkowania leków i sugestie dotyczące postępowania leczniczego w najczęstszych chorobach i stanach nagłych.
Pierwsze rozdziały nowego, zaktualizowanego wydania MEDYCYNY RODZINNEJ poświęcone zostały organizacji opieki zdrowotnej oraz relacji lekarz-pacjent. Ponieważ opieka lekarza medycyny rodzinnej obejmuje cały okres życia człowieka, od okresu prenatalnego aż po wiek senioralny, rozdziały te odnoszą się do chorego w jego środowisku społecznym i rodzinnym. W dalszej części książki omówiono zagadnienia z zakresu diagnostyki i terapii najczęstszych zaburzeń spotykanych w codziennej praktyce lekarza rodzinnego. W rozdziałach tych szczególną uwagę zwrócono na badania podmiotowe, tzn. wywiad, czyli rozmowę z chorym lub jego opiekunami. Teksty wzbogacono licznymi rycinami, tabelami i przykładami z praktyki klinicznej. Podręcznik zyskał bardziej poręczą dla czytelnika formę.
Publikacja zawiera analizy i interpretacje dwunastu wierszy młodopolskich, dokonane przez cenionych badaczy literatury przełomu XIX i XX wieku. Każdy szkic poświęcony jest utworowi innego autora, dzięki czemu książka prezentuje szerokie spektrum liryki Młodej Polski - swego rodzaju miniobraz poetyckiej mapy epoki. Jak napisał w recenzji prof. Tadeusz Linkner, "pozwala wnikliwie i panoramicznie wejrzeć w Młodą Polskę i poznać z różnych perspektyw jej bogate spektrum myśli i słowa". W aneksie Czytelnik znajdzie teksty omawianych utworów, co ułatwi lekturę książki oraz usprawni korzystanie z niej podczas pracy dydaktycznej.
Pomimo nieustających afer na rynku żywności, istota i rola kultury bezpieczeństwa żywności jest tematem stosunkowo nowym, nie tylko w naszym kraju. Jest to jednak temat bardzo istotny, gdyż przyjmuje się, iż brak tej kultury, brak troski o jej zapewnienie, należy do kategorii tzw. nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa produktu żywnościowego. Kultura bezpieczeństwa żywności to podzielane postawy, wartości oraz przekonania wobec zapewnienia bezpieczeństwa produktu żywnościowego, na co dzień demonstrowane w organizacjach zajmujących się produkcją i obróbką żywności. Niestety, jak wskazują wyniki badań prowadzonych na świecie, kultura bezpieczeństwa jest w wielu przypadkach w obszarze łańcucha żywności niemal zupełnie ignorowana. Nie jest także dostatecznie doceniana i rozumiana przez najwyższe kierownictwo organizacji. Jest to zjawisko niezwykle złożone i wręcz krytyczne dla bezpieczeństwa zdrowia oraz życia każdego konsumenta, dlatego też wymaga ono szerokiego rozpoznania i rozpropagowania. Niniejsza książka pozwala wypełnić lukę wiedzy w tym zakresie. Czytelnik zapozna się w niej: - z podstawami definicyjnymi i założeniami ogólnej istoty bezpieczeństwa, a następnie bezpieczeństwa żywności, - ze zjawiskiem, dotąd słabo sygnalizowanym, jakim jest food crime, czyli przestępstwa wymierzone w żywność i łańcuch żywnościowy, - z problematyką klimatu i kultury bezpieczeństwa żywności, a także mało jeszcze znanym i rozpoznanym w łańcuchu żywnościowym - zjawiskiem kultury sprawiedliwego traktowania (just culture), - z czynnikami oraz uwarunkowaniami sprzyjającymi tworzeniu kultury bezpieczeństwa żywności, - z narzędziami pozwalającymi określić, zmierzyć i ocenić dojrzałość poziomu kultury bezpieczeństwa żywności w organizacji oraz wskazać na obszary wymagające doskonalenia.
Publikacja, w której w kompleksowy sposób poruszono kwestię realizacji koordynacji ruchowej w opiece nad pacjentem. Autorka przystępnie: - wyjaśnia, czym jest koordynacja ruchowa, prezentując definicje i pojęcia z nią związane, jej rodzaje oraz etapy kształtowania się w rozwoju ontogenetycznym, - omawia objawy zaburzeń koordynacji ruchowej w wybranych jednostkach chorobowych oraz metody ich oceny, - opisuje zasady i techniki pracy z pacjentem nad poprawą koordynacji na poziomie aktywności i partycypacji, ilustrując je przykładowymi ćwiczeniami. Ważnym uzupełnieniem podręcznika są krótkie filmy instruktażowe dostępne na portalu fizjoterapia.pzwl.pl, do których stały dostęp mają posiadacze książki. Ponadto, w celu lepszego przyswojenia wiedzy, na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania sprawdzające.
Publikacja wpisuje się w szeroki nurt merytorycznej dyskusji na temat aktualnych problemów ustrojowych, ze szczególnym uwzględnieniem dotychczasowego dorobku i obecnej kondycji, a także możliwych kierunków zmian polskiego porządku konstytucyjnego. Redaktorzy postawili sobie za cel ukazanie jak najszerszego spectrum poglądów na idee i instytucje, jakie niesie ze sobą funkcjonowanie konstytucji w państwie demokratycznym. Konsekwencją przyjętego założenia stało się zaproszenie do udziału w prezentowanej publikacji szerokiego grona znawców problematyki - zarówno teoretyków, jak i praktyków ustroju państwa.
I. System rządów w Konstytucji RP z perspektywy modelu władzy wykonawczej
Jerzy Ciapała - Pozycja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie stosowania prawa łaski jako refleks dawnej funkcji głowy państwa
Dariusz Dudek - Prezydent Rzeczypospolitej - reguły demokracji czy etos republiki?
Sławomir Patyra - Prezes Rady Ministrów pod rządami Konstytucji z 2 kwietnia 1997 r. - kanclerz czy primus inter pares?
Hanna Suchocka - Podział władzy - czy zasada wciąż aktualna?
II. Rola i zadania władzy ustawodawczej
Radosław Grabowski - Parlament w systemie podziału władzy w Polsce. Pozycja prawna i faktyczna
Mariusz Jabłoński - Konsultacje publiczne i inne instytucje partycypacji obywatelskiej w procesie stanowienia prawa
Joanna Juchniewicz - Opozycja parlamentarna a praktyczne aspekty realizacji funkcji kontrolnej Sejmu
Anna Młynarska-Sobaczewska - Proces legislacyjny a jakość stanowienia prawa
Wojciech Orłowski - Stare i nowe problemy procesu ustawodawczego
III. Prawo wyborcze i wybory
Wojciech Hermeliński - Iudices electionis custodes
Andrzej Stelmach - Manipulacje prawem wyborczym i ich wpływ na legitymizację władzy w Polsce
Krzysztof Urbaniak - Konstytucyjna zasada proporcjonalności wyborów i jej implementacja w prawie wyborczym do Sejmu RP
Piotr Uziębło - Konstytucyjna zasada równości wyborów a swoboda kształtowania prawa wyborczego przez ustawodawcę
IV. Spór o model sądownictwa konstytucyjnego
Bogusław Banaszak - Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego w roku 2015
Andrzej Dziadzio - Spór o Trybunał Konstytucyjny z perspektywy historyczno-prawnej
Wojciech Łączkowski - Spór o model sądownictwa konstytucyjnego - podstawowe pytania i dylematy
Wiesław Skrzydło, Wojciech Zakrzewski - Po co nam Trybunał Konstytucyjny?
Jerzy Stępień - Cała wstecz
V. Jaki kształt wymiaru sprawiedliwości
Andrzej Bałaban - Konstytucyjna legitymizacja pozycji sądów jako podstawa ich niezależności (tezy do dyskusji)
Przemysław Mijal - Koncepcja reformy Krajowej Rady Sądownictwa - uwagi na tle projektów zmian struktury i organizacji działania
Jacek Sobczak - Niezawisłość sędziowska i niezależność sądów i trybunałów. Między oczekiwaniami administracji centralnej a partykularyzmem interesów sądowych z uwzględnieniem aspektu polityki informacyjnej
Anna Surówka-Pasek - Powoływanie sędziów jako prerogatywa prezydencka
VI. Wolności i prawa człowieka i ich ochrona
Tadeusz Gadkowski - Samostanowienie narodów a prawa człowieka
Hubert Izdebski - Zasada proporcjonalności a ograniczanie praw człowieka
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - Ochrona praw i wolności jednostki w warunkach kryzysu konstytucyjnego
redakcja naukowa Andrzej Kidyba ; [autorzy] Paweł Daszczuk, Małgorzata Dumkiewicz, Zdzisław Gawlik, Agnieszka [>>] Goldiszewicz, Katarzyna Kopaczyńska-Pieczniak, Adrian Niewęgłowski, Marcin Orlicki, Jacek Widło, Karolina Wyrwińska.
W książce omówiono umowy handlowe wyodrębnione normatywnie, mające swoje źródło w przepisach kodeksu cywilnego. Analizie zostały poddane następujące typy umów: - sprzedaży na raty, - rachunku bankowego, - leasingu, - agencji, - komisu, - spedycji, - składu, - ubezpieczenia, - przewozu, - o roboty budowlane, - dostawy, - kontraktacji.
Niniejszy tom jest uzupełnieniem publikacji Pozakodeksowe umowy handlowe oraz Umowy w obrocie gospodarczym. Wzory. Komentarze. Orzecznictwo, które wyczerpująco przedstawiają charakterystyki wszystkich najważniejszych umów handlowych wraz ze wskazaniem konkretnych podstaw prawnych. W nowym wydaniu zaktualizowano nie tylko jego treść merytoryczną, lecz także cytowane orzecznictwo.
VI. Odpowiedzialność za niewykonanie i nienależyte wykonanie umowy
ROZDZIAŁ 7. Umowa agencji (Jacek Widło)
I. Definicja umowy
II. Strony umowy
III. Przedmiot umowy
IV. Treść umowy - prawa i obowiązki stron
V. Charakter prawny umowy
VI. Odpowiedzialność za niewykonanie i nienależyte wykonanie umowy
ROZDZIAŁ 8. Umowa komisu (Jacek Widło)
I. Definicja umowy
II. Strony umowy
III. Przedmiot umowy
IV. Treść umowy - prawa i obowiązki stron
V. Charakter prawny umowy
VI. Odpowiedzialność za niewykonanie i nienależyte wykonanie umowy
ROZDZIAŁ 9. Umowa przewozu (Karolina Wyrwińska)
I. Definicja umowy
II. Strony umowy
III. Przedmiot umowy
IV. Treść umowy - prawa i obowiązki stron
V. Charakter prawny umowy
VI. Odpowiedzialność za niewykonanie i nienależyte wykonanie umowy
ROZDZIAŁ 10. Umowa spedycji (Karolina Wyrwińska)
I. Definicja umowy
II. Strony umowy
III. Przedmiot umowy
IV. Treść umowy - prawa i obowiązki stron
V. Charakter prawny umowy
VI. Odpowiedzialność za niewykonanie i nienależyte wykonanie umowy
ROZDZIAŁ 11. Umowa ubezpieczenia (Marcin Orlicki)
I. Definicja umowy
II. Strony umowy
III. Przedmiot umowy
IV. Treść umowy - prawa i obowiązki stron
V. Charakter prawny umowy
VI. Odpowiedzialność za niewykonanie i nienależyte wykonanie umowy
ROZDZIAŁ 12. Umowa składu (Karolina Wyrwińska)
I. Definicja umowy
II. Strony umowy
III. Przedmiot umowy
IV. Treść umowy - prawa i obowiązki stron
V. Charakter prawny umowy
VI. Odpowiedzialność za niewykonanie i nienależyte wykonanie umowy
PRZEZNACZ.:
Publikacja jest przeznaczona zarówno dla praktyków: adwokatów, radców prawnych, sędziów, notariuszy, komorników, jak i teoretyków prawa, w tym doktorantów i studentów. Będzie stanowić interesującą pozycję dla przedsiębiorców, którzy w swojej działalności spotykają się z problematyką umów handlowych.
Kodeks postępowania administracyjnego ; Prawo o ustroju sądów administracyjnych ; Postępowanie przed sądami administracyjnymi ; Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
W wydaniu 31. uwzględniono m.in. zmiany wynikające z ustaw: z 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych; z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, a także z 10 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo restrukturyzacyjne oraz ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności. Artykuły ustaw zostały opatrzone tytułami objaśniającymi ich sens - zaakcentowano je kolorowym tłem. W książce znajdują się skorowidze rzeczowe pomocne w odnalezieniu poszczególnych zagadnień. W celu ułatwienia Czytelnikowi zapoznania się z nowymi przepisami zmiany wchodzące w życie po 18 stycznia 2018 r. oznaczono kursywą.
Rozdział 3. Właściwość Naczelnego Sądu Administracyjnego
Rozdział 4. Skład sądu
Rozdział 5. Wyłączenie sędziego
Dział II. Strony
Rozdział 1. Zdolność sądowa i procesowa
Rozdział 2. Strony i uczestnicy postępowania
Rozdział 3. Pełnomocnicy
Dział III. Postępowanie przed wojewódzkim sądem administracyjnym
Rozdział 1. Pisma w postępowaniu sądowym
Rozdział 2. Skarga
Rozdział 3. Wniosek o wszczęcie postępowania
Rozdział 3a. Sprzeciw od decyzji
Rozdział 4. Doręczenia
Rozdział 5. Terminy
Rozdział 6. Uchybienie i przywrócenie terminu
Rozdział 7. Posiedzenia sądowe
Rozdział 8. Postępowanie mediacyjne i uproszczone
Rozdział 9. Zawieszenie i podjęcie postępowania
Rozdział 10. Orzeczenia sądowe
Rozdział 11. Prawomocność orzeczeń
Dział IV. Środki odwoławcze
Rozdział 1. Skarga kasacyjna
Rozdział 2. Zażalenie
Dział V. Koszty postępowania
Rozdział 1. Zwrot kosztów postępowania między stronami
Rozdział 2. Koszty sądowe
Oddział 1. Przepisy ogólne
Oddział 2. Wpis
Oddział 3. Opłata kancelaryjna
Oddział 4. Wydatki
Rozdział 3. Zwolnienie od kosztów sądowych
Oddział 1. Przepisy ogólne
Oddział 2. Prawo pomocy
Dział VI. Uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego
Dział VII. Wznowienie postępowania
Dział VIIa. Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia
Dział VIII. Wykonywanie orzeczeń sądowych
Dział IX. Postępowanie w razie zaginięcia lub zniszczenia akt
Dział X. Przepisy z zakresu postępowania w obrocie zagranicznym
Dział XI. Przepis końcowy
Skorowidz
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
Rozdział 1. Przepisy ogólne
Rozdział 2. Zmiany w przepisach obowiązujących
Rozdział 3. Przepisy przejściowe, dostosowujące i końcowe
Skorowidz
Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
Dział I. Przepisy ogólne
Rozdział 1. Zasady ogólne
Rozdział 1a. Rejestr Należności Publicznoprawnych
Rozdział 2. Organy egzekucyjne
Rozdział 3. Zasady prowadzenia egzekucji
Rozdział 4. Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego
Rozdział 5. Zbieg egzekucji
Rozdział 6. Koszty egzekucyjne
Rozdział 7. (uchylony)
Dział II. Egzekucja należności pieniężnych
Rozdział 1. Przepisy ogólne
Rozdział 2. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę
Rozdział 3. Egzekucja ze świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego i ubezpieczenia społecznego oraz renty socjalnej
Rozdział 4. Egzekucja z rachunków bankowych i wkładów oszczędnościowych
Rozdział 5. Egzekucja z innych wierzytelności pieniężnych i innych praw majątkowych
Oddział 1. Egzekucja z innych wierzytelności pieniężnych
Oddział 2. Egzekucja z praw z instrumentów finansowych zapisanych na rachunkach papierów wartościowych lub innych rachunkach oraz z wierzytelności z rachunków pieniężnych
Oddział 3. Egzekucja z papierów wartościowych niezapisanych na rachunku papierów wartościowych
Oddział 4. Egzekucja z weksla
Oddział 5. Egzekucja z autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych oraz z praw własności przemysłowej
Oddział 6. Egzekucja z udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Oddział 7. Egzekucja z pozostałych praw majątkowych
Rozdział 6. Egzekucja z ruchomości
Oddział 1. Zajęcie
Oddział 2. Sprzedaż
Rozdział 7. Egzekucja z nieruchomości
Oddział 1. Zasady ogólne
Oddział 2. Zajęcie
Oddział 3. Opis i oszacowanie wartości nieruchomości
Oddział 4. Obwieszczenie o licytacji
Oddział 5. Wadium
Oddział 6. Licytacja
Oddział 7. Przybicie
Oddział 8. Przyznanie własności
Rozdział 8. Egzekucja z ułamkowej części nieruchomości oraz użytkowania wieczystego
Rozdział 9. Podział kwoty uzyskanej z egzekucji
Oddział 1. Zasady ogólne
Oddział 2. Zasady szczególne dotyczące podziału kwoty uzyskanej z egzekucji z nieruchomości
Dział III. Egzekucja obowiązków o charakterze niepieniężnym
Rozdział 1. Przepisy wspólne
Rozdział 2. Grzywna w celu przymuszenia
Rozdział 3. Wykonanie zastępcze
Rozdział 4. Odebranie rzeczy ruchomej
Rozdział 5. Odebranie nieruchomości. Opróżnienie lokalu i innych pomieszczeń
Rozdział 6. Przymus bezpośredni
Dział IV. Postępowanie zabezpieczające
Rozdział 1. Przepisy wspólne
Rozdział 2. Zabezpieczenie należności pieniężnych
Rozdział 3. Zabezpieczenie obowiązków o charakterze niepieniężnym
Dział IVa. Odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy
Rozdział 1. Odpowiedzialność odszkodowawcza
Rozdział 2. Odpowiedzialność porządkowa
Rozdział 3. Odpowiedzialność karna
Dział V. Przepisy wprowadzające i końcowe
PRZEZNACZ.:
Dla studentów wydziałów prawa i administracji, a także aplikantów oraz praktyków prawa.