Wyświetlone zostało 500 ostatnio wprowadzonych do katalogu pozycji (nowe nabytki). Zostały one posortowane malejąco po numerze inwentarzowym. Pozycje można tylko przeglądać, nie działa w tym trybie wyszukiwanie.
Autorzy są doradcami ADR od 2003 roku, czyli od samego początku istnienia tego zawodu, a jako inspektorzy ITD przeprowadzili w ciągu ostatnich kilkunastu lat ok. 2500 kontroli pojazdów przewożących towary niebezpieczne. Książka zawiera - poza podstawowymi informacjami niezbędnymi dla kierowców - również podsumowanie doświadczeń zdobytych przez autorów, opisy najczęstszych nieprawidłowości i porady praktyczne, w tym po raz pierwszy na rynku - szczegółowy opis z przykładami taryfikatora kar nakładanych na kierowców i uczestników przewozu. Towary niebezpieczne naprawdę są niebezpieczne. Trują, wybuchają, płoną, powodują choroby i robią jeszcze wiele innych nieprzyjemnych rzeczy. Prawie nie słyszymy o nieszczęśliwych zdarzeniach związanych z przewozem towarów niebezpiecznych. Fakt ten wynika z niezwykle ostrych rygorów nałożonych na ich transport. Co zrobić, żeby uczestniczyć w przewozach ADR i robić to bezpiecznie, a może nawet polubić? Najlepiej zacząć od solidnej porcji nauki, której niezbędnym elementem jest lektura tej książki. Przewóz towarów niebezpiecznych to bardzo prosta sprawa. Wystarczy tylko poznać 13 głównych klas zagrożeń, nauczyć się prawidłowo zabezpieczać ładunek, odszyfrowywać kody oznaczające typy cystern i opakowań, przestrzegać obowiązków i zakazów dotyczących załogi pojazdu, znać zasady przejazdu przez tunele, dowiedzieć się kim jest i jaka jest rola doradcy ADR w firmie oraz jakie mają obowiązki: nadawcy, odbiorcy, przewoźnicy, załadowcy, kierowcy i pakujący, nauczyć się jak postępować w przypadku przewozu drogowego łączonego z morskim lub kolejowym, jak zabezpieczyć towary przed dostaniem się w ręce terrorystów, poznać procedury awaryjne, nauczyć się udzielać pierwszej pomocy i likwidować zagrożenia, gasić pożary i nie dać się zatruć, spalić, rozerwać lub napromieniować oraz dowiedzieć się jak nie przewrócić cysterny na zakręcie. Wszystkie powyższe zagadnienia zostały omówione w tej książce.
Pierwsze w Polsce i jedno z niewielu na świecie kompendium wiedzy o ponad 1100 byłych oraz aktualnie istniejących służbach specjalnych. Autor przedstawia powstanie, struktury i ich przeobrażenia, kadrę kierowniczą wywiadu, kontrwywiadu i policji politycznych świata, profesjonalną terminologię i żargon operacyjny.
PRZEZNACZ.:
Książka jest przeznaczona dla szerokiego spektrum czytelników - osób zajmujących się bezpieczeństwem narodowym, historyków i badaczy dziejów wojskowości, stosunków politycznych i społecznych, byłych i czynnych pracowników tajnych służb.
Przekonanie, że opakowania wpływają na stan środowiska tylko w ostatnim etapie cyklu życia na szczęście odeszło do lamusa. Obowiązująca obecnie w Europie ogólna strategia postępowania zakłada, że w pierwszej kolejności należy zapobiegać powstawaniu odpadów oraz minimalizować ich ilość. W odniesieniu do metod postępowania z już wytworzonymi odpadami preferowany jest recykling, potem odzysk energii, a na końcu dla odpadów, których nie da się wykorzystać przemysłowo - unieszkodliwianie np. przez deponowanie na składowiskach. Niniejsza książka podejmuje szereg aktualnych tematów związanych z coraz istotniejszym zagadnieniem ekologii opakowań w całym cyklu ich życia. W szczególności uwzględnia: - terminologię dotyczącą ochrony środowiska w ujęciu regulacji prawnych i normatywnych UE, - zrównoważony rozwój w odniesieniu do opakowań, - praktyczne przykłady oceny cyklu życia (LCA) dla wybranych grup opakowań oraz wskaźniki emisji gazów cieplarnianych (carbon footprint). Prezentuje ponadto kierunki rozwoju przemysłu opakowaniowego i omawia zasady projektowania oraz oznakowywania opakowań z uwzględnieniem ochrony środowiska. Pomyślana jest więc jako kompendium wiedzy o ekologicznych aspektach projektowania, produkcji oraz cyklu życia opakowań. Publikacja skierowana jest do studentów takich kierunków jak: towaroznawstwo, technologia żywności, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska oraz zarządzanie i marketing. Zainteresuje również przedsiębiorców oraz osoby odpowiedzialne w firmach za ochronę środowiska, gospodarkę magazynową, zaopatrzenie, gospodarkę opakowaniową, logistykę, zarządzanie oraz planowanie i rozwój.
Książka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom środowisk zajmujących się różnorodnymi aspektami zarządzania ryzykiem z wykorzystaniem ubezpieczeń w życiu gospodarczym i prywatnym. W publikacji omawiane są także możliwe rozwiązania w zakresie dostosowywania zabezpieczenia emerytalnego do zmieniających się warunków demograficznych i ekonomicznych. Książka została podzielona na cztery bloki tematyczne, zawierające teksty dotyczące rynku ubezpieczeń, ubezpieczeń majątkowych i osobowych, innowacji w ubezpieczeniach oraz zabezpieczenia emerytalnego. W gronie autorów znajdują się zarówno przedstawiciele polskich środowisk naukowych, jak i praktycy z branży ubezpieczeniowej. Dzięki temu książka stanowi aktualny i całościowy opis sytuacji panującej na rynku ubezpieczeń oraz przedstawia kierunki rozwoju branży ubezpieczeniowej.
Rozdział 3. Model społeczny przedsiębiorstwa a działalność towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (Ryszard Pukała)
Rozdział 4. Wspólny rynek ubezpieczeniowy Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej - szansa rozwoju czy ograniczenie konkurencji? (Gulnara Kaigorodova, Alfiya Mustafina, Guzel Pyrkova)
Rozdział 5. Funkcjonowanie rosyjskiego rynku ubezpieczeń w warunkach zachodnich sankcji (Stanisław Wanat)
Rozdział 6. Analiza powiązań i ryzyka systemowego na europejskim rynku ubezpieczeń z wykorzystaniem modelu copula-DCC-GARCH i wybranych metod grupowania
Część II. Ubezpieczenia majątkowe i osobowe (Robert Dankiewicz)
Rozdział 7. Ubezpieczenia przerwy w działalności w procesach zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach (Katarzyna Strojna, Michał Włodarczyk)
Rozdział 8. Funkcjonowanie ubezpieczeń od utraty zysku (BI - business interruption) na polskim rynku ubezpieczeniowym (Stanisław Wieteska, Daria Korytkowska)
Rozdział 9. Ocena ryzyka dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej operatorów bezzałogowych statków powietrznych w Polsce (Maria Płonka, Tomasz Tomczyk)
Rozdział 10. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne w systemie ochrony zdrowia - szansa czy konieczność (Anna Czech, Wojciech Topczewski)
Rozdział 11. Wpływ wiedzy i umiejętności agenta ubezpieczeniowego na badanie potrzeb klienta w ubezpieczeniach na życie (Tatiana Odinokova, Wiktor Trynczuk)
Rozdział 12. Transnarodowe firmy ubezpieczeniowe i ich rola w rozwoju rosyjskiego rynku ubezpieczeń na życie
Część III. Innowacje w ubezpieczeniach (Marietta Janowicz-Lomott, Adam Śliwiński)
Rozdział 13. Nowe technologie wyzwaniem sektora ubezpieczeń - ryzyko nanotechnologiczne (Beata Nowotarska-Romaniak)
Rozdział 14. Kierunki rozwoju ubezpieczeń w oparciu o rozwiązania innowacyjne (Andrzej Kamiński, Krystian Dąbek)
Rozdział 15. Czynniki rozwoju ubezpieczeń cybernetycznych na świecie i w Polsce - wybrane aspekty (Grzegorz Strupczewski)
Rozdział 16. Wymogi informacyjne towarzystw ubezpieczeń w zakresie prewencji i bezpieczeństwa IT jako metoda redukcji asymetrii informacji w ubezpieczeniach cybernetycznych (Mariusz Pacewicz)
Rozdział 17. Innowacje w pośrednictwie ubezpieczeniowym na przykładzie polis mobilnych (Robert Kurek)
Rozdział 18. Zarządzanie ryzykiem bitcoina
Część IV. Zabezpieczenie społeczne (Anna Ostrowska-Dankiewicz)
Rozdział 19. Znaczenie zarządzania ryzykiem długowieczności dla wydolności systemów zabezpieczenia emerytalnego (Marcin Kawiński)
Rozdział 20. Percepcja zagrożeń i poziomu pokrycia skutków wybranych ryzyk w ramach systemu zabezpieczenia społecznego - perspektywa członków gospodarstwa domowego (Tomasz Jedynak)
Rozdział 21. Obowiązek alimentacyj ny względem rodziców jako instrument zabezpieczenia osób starszych przed ryzykiem ubóstwa (Marta Stokłosa)
Rozdział 22. System opt-out jako szansa na upowszechnienie III filaru systemu emerytalnego w Polsce (Klaudia Soluch)
Rozdział 23. Funkcjonowanie modelu sprzedażowego usług equity release w Polsce
Książka "Świetlica szkolna. Zmiany w nowym systemie oświaty, zasady organizacji, najczęstsze błędy" to kompendium wiedzy na temat funkcjonowania świetlicy szkolnej po zmianie przepisów. Publikacja zawiera omówienie przepisów, podstawowe błędy popełniane przy organizacji pracy w świetlicy - wg raportu NIK, oraz dokumenty pracy świetlicy. Ponadto ekspert odpowiada na najczęstsze i najbardziej problematyczne pytania związane z działaniem świetlicy szkolnej.
Książka stanowi praktyczne kompendium wiedzy z zakresu ujęcia środków trwałych w prawie podatkowym i bilansowym. Przedstawiona problematyka obejmuje zasady ustalania i ewidencji dotyczące wartości początkowej, amortyzacji, kosztów ulepszeń i remontów oraz wyników inwentaryzacji środków trwałych. Omówiono w niej także reguły organizacji rachunkowości w zakresie środków trwałych oraz wybrane aspekty ich prezentacji w sprawozdaniu finansowym. Większość przedstawionych zagadnień ma również odniesienie do praktyki gospodarczej w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Prezentacja każdego zagadnienia ma podobną strukturę - w pierwszej kolejności omawiane są rozwiązania regulacyjne, a w drugiej przedstawione zostały konkretne przykłady, które odnoszą się do różnych sytuacji bilansowych lub podatkowych środków trwałych.
Rozdział 1. Pojęcie oraz zakres środków trwałych w prawie bilansowym i podatkowym
1.1. Kryteria zaliczania składników majątku do środków trwałych
1.2. Różnice w zakresie środków trwałych
1.3. Klasyfikacja środków trwałych
Rozdział 2. Organizacja ewidencji środków trwałych dla celów bilansowych i podatkowych
2.1. Polityka rachunkowości w zakresie środków trwałych
2.2. Księgi rachunkowe w zakresie środków trwałych
2.3. Charakterystyka kont służących do ewidencji środków trwałych
2.4. Dowody księgowe
2.5. Ewidencja w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów
Rozdział 3. Wartość początkowa środków trwałych i wprowadzenie do ewidencji
3.1. Zakup środków trwałych
3.2. Wytworzenie środków trwałych we własnym zakresie
3.3. Otrzymanie środków trwałych w formie darowizny i spadku
3.4. Otrzymanie środków trwałych w formie aportu
3.5. Wartość początkowa środka trwałego nabytego w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego (datio in solutum)
3.6. Uproszczona metoda ustalania przez osoby fizyczne wartości początkowej nieruchomości mieszkalnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej
Rozdział 4. Amortyzacja środków trwałych
4.1. Zasady amortyzacji bilansowej i podatkowej
4.2. Ewidencja księgowa amortyzacji w aspekcie bilansowo-podatkowym
4.3. Metody amortyzacji bilansowej
4.4. Metody amortyzacji podatkowej
4.4.1. Metoda liniowa
4.4.2. Metoda sezonowa
4.4.3. Metoda degresywna
4.4.4. Metoda indywidualna
4.4.5. Amortyzacja jednorazowa środków trwałych o niskiej wartości początkowej
4.4.6. Amortyzacja jednorazowa dla małych podatników
4.5. Wyłączenia amortyzacji z kosztów podatkowych
4.6. Korekta amortyzacji
Rozdział 5. Ulepszenie środków trwałych
5.1. Kwalifikacja i ewidencja kosztów ulepszenia
5.2. Amortyzacja własnych środków trwałych ulepszonych po wprowadzeniu do ewidencji
5.3. Amortyzacja własnych środków trwałych ulepszonych przed wprowadzeniem do ewidencji
5.4. Ulepszenie (inwestycje) w obcych środkach trwałych
Rozdział 6. Remont środków trwałych
6.1. Kwalifikacja kosztów remontu
6.2. Ewidencja kosztów remontu
Rozdział 7. Wycofanie środków trwałych z ewidencji
7.1. Likwidacja środków trwałych
7.2. Sprzedaż środków trwałych
7.3. Darowizna środków trwałych
7.4. Aport środków trwałych
Rozdział 8. Inwentaryzacja środków trwałych
8.1. Termin i sposób przeprowadzania inwentaryzacji środków trwałych
8.2. Rozliczanie i ewidencja niedoborów środków trwałych
8.3. Rozliczanie i ewidencja ujawnionych środków trwałych
Rozdział 9. Środki trwałe a sprawozdanie finansowe - wybrane zagadnienia
9.1. Wycena bilansowa środków trwałych
9.2. Odroczony podatek dochodowy
9.3. Informacja dodatkowa
9.3.1. Wprowadzenie do sprawozdania finansowego jednostki
9.3.2. Dodatkowe informacje i objaśnienia
Bibliografia
PRZEZNACZ.:
Dla osób prowadzących księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów, studentów na kierunkach ekonomicznych, a także osób podnoszących kwalifikacje z zakresu rachunkowości i podatków na kursach zawodowych oraz innych formach kształcenia.
"Słownik zamówień publicznych" to pierwsza na rynku książka stworzona w oparciu o najnowszy stan prawny (obejmuje tekst ujednolicony Pzp z 24 sierpnia 2017 r.). Wygodna i podręczna forma, ekspercki komentarz wraz z podstawą prawną oraz odwołania do najnowszego orzecznictwa KIO powodują, że jest to prawdziwy niezbędnik każdego, kto zajmuje się zamówieniami publicznymi - zarówno po stronie zamawiających, jak i wykonawców.
Zmiany w ustawie o rachunkowości, które weszły w życie 1 stycznia 2016 r. mają na celu zwiększenie rzetelności, jasności i porównywalności sprawozdań finansowych oraz ograniczenie obciążeń ewidencyjnych i administracyjnych, przede wszystkim w mikro i małych przedsiębiorstwach. Jest to bardzo istotne, gdyż to właśnie mikro i małe przedsiębiorstwa dominują w strukturze polskiej gospodarki. Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. nowej klasyfikacji jednostek gospodarczych, nowych definicji wielu pojęć, metod wyceny, sporządzania dokumentacji, ewidencji na potrzeby sprawozdawczości finansowej i rozliczeń podatkowych, zmian zakresu bilansu oraz rachunku zysków i strat, treści informacji podatkowej, sprawozdania z działalności jednostki gospodarczej.
Prowadzenie bloga czy też vloga jest swego rodzaju aktywnością publiczną. Twórca internetowy przestaje być osobą anonimową, nie jest już dłużej "zwykłym" czytelnikiem czy widzem. Zyskuje wizerunek i know-how o określonej wartości - innymi słowy, staje się marką, którą można zmonetyzować. To plus, ale są i minusy, czyli zagrożenia, których trzeba być świadomym i brać je pod uwagę, gdy pisze się teksty, kręci filmy czy komentuje cokolwiek w sieci. "Prawo dla twórców internetowych" to książka dla każdej osoby, która aktywnie, a przede wszystkim autorsko korzystają z internetu. Autorka postawiła przed sobą zadanie kompleksowego omówienia zagadnień prawnych związanych z obecnością w blogosferze. Zadanie tym ambitniejsze, że o trudnych aspektach prawa sieciowego Agnieszka Witońska-Pakulska pisze przystępnym, a przy tym praktycznym językiem, proponując konkretne, sprawdzone rozwiązania. Jak zorganizować bloga pod kątem prawnym? Jak prowadzić go z korzyścią dla siebie i z poszanowaniem dóbr osobistych oraz materialnych innych użytkowników sieci? Jak traktować dane osobowe czytelników? O czym należy pamiętać przy organizowaniu konkursu, a o czym przy wysyłaniu newslettera? To tylko niektóre z długiej listy pytań, na które odpowiedzi znajdziesz w tej książce!
Opracowanie poświęcone organizacji i działalności naczelnych władz wojskowych na uchodźstwie w latach 1939-1946. Autor gruntownie omawia wyzwania polityczne i wojskowe na ziemi francuskiej, Wyspach Brytyjskich i po zakończeniu II wojny światowej. Przedstawia zorganizowanie w Paryżu rządu i władz wojskowych niezwiązanych z sanacją oraz sformowanie - zgodnie z polską racją stanu - sił zbrojnych, których udział w wojnie istotnie wpłynąłby na odrodzenie państwa polskiego w sprawiedliwych granicach. Po klęsce Francji i załamaniu się przyjętej koncepcji wypracowanie nowych planów w oparciu o Wielką Brytanię. Po zakończeniu wojny skuteczne odpieranie nacisków sojuszników w sprawie powrotu do kraju Polskich Sił Zbrojnych, by osiągnąć kompromis zaakceptowany przez znakomitą większość żołnierzy. Rozpatrywany okres obfituje w wiele doniosłych osiągnięć - ale też działań kontrowersyjnych oraz rozczarowań posunięciami i decyzjami brytyjskiego sojusznika, dotyczących chociażby postanowień geopolitycznych wobec Polski czy brak udziału polskich spadochroniarzy w Powstaniu Warszawskim. W publikacji przedstawiono ciągle zmieniające się kompetencje władz wojskowych, zwłaszcza Naczelnego Wodza, szefa Sztabu NW i ministra spraw wojskowych, a następnie ministra obrony narodowej, a także wypracowywane i realizowane plany rozwoju sił zbrojnych, obejmujące również Polaków w ZSRR, oraz udział PSZ w wielkich operacjach wojennych. Rozważania bazują na bogatym materialu archiwalnym, wytworzonym przez wyższych oficerów Polskich Sił Zbrojnych, zgromadzonym głównie w archiwach brytyjskich.