Książka stanowi przykład umiejętnego i bardzo rzetelnie przygotowanego kompendium wiedzy o funkcjonowaniu rynku finansowego w Polsce, ale daje też ogólny i uniwersalny pogląd na istotę, kształt, uczestników i organizację współczesnego rynku finansowego. Jest ona bez wątpienia pozycją, która aktualizuje stan wiedzy i uzupełnia polskie piśmiennictwo ekonomiczne, poświęcone tym zagadnieniom. Zaletą książki jest przede wszystkim szerokie spojrzenie na wszelkie elementy tworzące jego strukturę i organizację, ukazanie miejsca i funkcji poszczególnych jego składowych, jak również zadań stojących przez różnymi segmentami rynku finansowego. (.). Autorzy podjęli klarowną dla czytelnika próbę egzemplifikacji podjętych zagadnień mających podręcznikowy charakter i ukazania ich w całym bogactwie praktyki i zmienności rynków finansowych współczesnego życia gospodarczego Polsce i ich przemian instytucjonalnych.Prof. zw. dr hab. Wiesława Przybylska-KapuścińskaKatedra Teorii Pieniądza i Polityki PieniężnejUniwersytet Ekonomiczny w PoznaniuPodręcznik kierowany jest do studentów wszystkich poziomów nauczania wyższych uczelni, które w swoich programach uwzględniają tematykę szeroko rozumianej nauki o finansach. Będzie on także przydatny początkującym pracownikom instytucji finansowych, uczestnikom szkoleń, a także tym wszystkim, którzy chcą poznać meandry rynków finansowych.
Treść publikacji ma charakter uniwersalny, odpowiadający wszystkim formom organizacyjno-prawnym firm i wszystkim rodzajom działalności. Każda osoba fizyczna lub prawna prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek prowadzenia ewidencji uproszczonej lub rachunkowej. Ewidencja uproszczona obejmuje księgi podatkowe (kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz księgę przychodów i rozchodów); ewidencja rachunkowa to księgi rachunkowe. Ewidencja jest prowadzona nie tylko na użytek urzędu skarbowego, urzędu statystycznego czy banku. Z zawartych w niej danych korzystają także właściciele i menedżerowie. To dzięki ewidencji można ustalić wynik działalności, sporządzić deklaracje podatkowe oraz sprawozdania wewnętrzne i zewnętrzne. W publikacji omówiono następujące zagadnienia: - pojęcie i zasady rachunkowości, - metody dokumentowania operacji gospodarczych, - organizacja ksiąg rachunkowych (zakładowy plan kont, zasady i techniki prowadzenia ksiąg), - funkcjonowanie kont bilansowych i wynikowych, - sposoby ewidencji środków pieniężnych, rozrachunków, materiałów, towarów, rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, inwestycji, kosztów, produktów pracy, kapitałów własnych, rezerw i funduszy specjalnych, - sporządzanie i badanie sprawozdań finansowych (w tym jednostek mikro). Każdy rozdział kończą pytania i zadania kontrolne. Rozwiązania zadań zamieszczono na końcu książki. Publikacja jest poradnikiem dla początkujących księgowych, a także podręcznikiem dla studentów kierunków finanse i rachunkowość.
Książka jest pierwszym tomem kompleksowej publikacji zawierającej opis zasad i metod analizy sprawozdań finansowych. Publikacja, w ramach której analizie porównawczej poddane zostały trzy główne systemy sprawozdawczości finansowej (system polski, unijny - MSSF oraz amerykański - US GAAP), została podzielona na następujące trzy części:* czytanie sprawozdań (tom 1),* ocena sprawozdań (tom 2),* ocena wiarygodności sprawozdań (tom 3).W niniejszym tomie szczegółowo omówiono konstrukcję sprawozdań finansowych, przez wskazanie elementów składających się na poszczególne pozycje sprawozdawcze. W publikacji uwzględnione zostały istotne zmiany, jakie wprowadzono nowym MSR 1 w odniesieniu do zasad prezentacji sprawozdań finansowych (polegające głównie na zastąpieniu rachunku zysków i strat sprawozdaniem z całkowitych dochodów, z jednoczesnym rozszerzeniem zakresu prezentowanych w owym dokumencie informacji).Każdy rozdział, a często nawet podrozdział, zawiera podsumowanie w formie syntetycznej tabeli wskazującej kluczowe rozbieżności występujące między porównywanymi systemami.Na tle innych znanych mi publikacji z tego zakresu książka wyróżnia się pozytywnie, tak pod względem merytorycznym, jak i sposobem prezentacji treści. Treść opracowania jest bardzo interesująca, napisana w sposób zrozumiały, a zarazem wnikliwy oraz uwzględnia najnowsze regulacje prawne.Prof. dr hab. Wiktor Gabrusewicz, Katedra Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
redakcja naukowa Wanda Ronka-Chmielowiec ; autorzy Teresa Bednarczyk, Marta Borda, Teresa Czerwińska, [>>] Marietta Janowicz-Lomott, Anna Jędrzychowska, Marcin Kawiński, Patrycja Kowalczyk-Rólczyńska, Ilona Kwiecień, Marzanna Lament, Jacek Lisowski, Krzysztof Łyskawa, Marek Monkiewicz, Magdalena Osak, Maria Płonka, Ewa Poprawska, Wanda Ronka-Chmielowiec, Grzegorz Strupczewski, Tadeusz Szumlicz, Adam Śliwiński, Barbara Więckowska.
Autorzy publikacji są doświadczonymi nauczycielami akademickimi, którzy od wielu lat prowadzą wykłady z przedmiotu Ubezpieczenia na różnych kierunkach studiów ekonomicznych. Książka uwzględnia najnowsze koncepcje i rozwiązania, rynek ubezpieczeniowy jest bowiem niezwykle dynamiczny - zmieniają się przepisy prawa, zmienia się otoczenie, pojawiają się nowe technologie, nowe usługi finansowe, zmianom podlegają procesy demograficzne, a to wszystko ma wpływ na powstawanie nowych zagrożeń i nowych kategorii ryzyka, co z kolei pobudza zapotrzebowanie na nowe produkty ubezpieczeniowe.
W pierwszej części omówiono teoretyczne aspekty podatku bankowego, uwarunkowania i cele jego wprowadzenia oraz modele podatkowe. W drugiej części omówiono: system podatkowy w Unii Europejskiej, rozwiązania podatku bankowego już funkcjonujące w krajach unijnych oraz projekt regulacji w zakresie ogólnounijnego podatku bankowego. W trzeciej części zaprezentowano analizę kosztów podatkowych (dla instytucji finansowych) i dochodów (dla budżetu) oraz konsekwencje dla klientów.
Autor podręcznika prezentuje podstawowe zagadnienia z zakresu zarządzania finansami przedsiębiorstwa i mechanizmy ich funkcjonowania. W licznych przykładach w bardzo przystępny sposób wyjaśnia oraz porządkuje kategorie i narzędzia zarządzania finansami, a także możliwości i ograniczenia ich stosowania. Podkreśla zwłaszcza wpływ decyzji podejmowanych przez pracowników pionów, zarówno operacyjnych (niefinansowych), jak i finansowych, na wyniki uzyskiwane przez przedsiębiorstwo. Po przeczytaniu książki Czytelnik pozna: podstawy finansów, metody szacowania przepływów pieniężnych, różnice między finansami a rachunkowością, główne mechanizmy finansowe w firmie. Niniejszy podręcznik przygotowany został z myślą o studentach pierwszego stopnia studiów wyższych, uczestników szkoleń z cyklu "Finanse dla niefinansistów" oraz osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie finansów przedsiębiorstw. W połączeniu z Leksykonem zarządzania finansami Wydawnictwa C.H. Beck, książka ta stanowi źródło wiedzy umożliwiające opanowanie podstaw finansów przedsiębiorstwa, nawet przez Czytelników, którzy wcześniej nie mieli styczności z naukami ekonomicznymi.