wywiad przeprowadził Dariusz Balcerzyk ; wstęp i oprac. Justyna Dudek ; Instytut Pamięci Narodowej - [>>] Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział w Lublinie.
ADRES WYD.:
Lublin : Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział, 2011.
"P.Q. 17" to najsłynniejszy konwój w drugiej wojnie światowej. Książka Godfreya Winna pokazuje tragedię konwoju widzianą z pokładu jednego z okrętów eskorty, krążownika pomocniczego HMS Pozarica. Autor, będąc korespondentem wojennym (znakomite pióro!) opisuje zarówno swoje przeżycia jak i członków załogi okrętu na którym przebywa. Przytacza też relacje marynarzy z innych jednostek, w tym rozbitków którym udało się przeżyć piekło konwoju. Z 36 statków jakie w końcu czerwca 1942 roku wyruszyły do Rosji, dotarło na miejsce przeznaczenia jedynie 11. Pozostałe padły łupem U-bootów i Luftwaffe. W ciągu kilku dni na dno poszło: 3350 pojazdów mechanicznych, 200 bombowców i 430 czołgów! Klęska konwoju to jedna z największych porażek aliantów w drugiej wojnie światowej.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Bogato ilustrowana publikacja o jednym z najlepszych związków operacyjnych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Na przełomie lipca i sierpnia dywizja wylądowała w Normandii w składzie 2 korpusu 1 Armii Kanadyjskiej. Walczyła pod Falaise (8-21 sierpnia), wyzwoliła Axel i inne miejscowości belgijskie, potem holenderskie: Baarle-Nassau, Alphen, Gilze. Toczyła walki o sforsowanie kanałów Mark i Wilhelminy (1-3 listopada), uczestniczyła w boju o likwidację niemieckiego przedmościa u ujścia Mozy, po czym przeszła do obrony wzdłuż rzeki na szerokim froncie na północ od Bredy. 7 kwietnia 1945 r. wkroczyła na ziemie niemieckie, po sforsowaniu Renu rozpoczęła działanie we Fryzji, potem natarcie w kierunku Wilhemshaven (zajęte 6 maja).
Bitwa w rejonie Chambois - Mont Ormel jest największą i najsławniejszą bitwą dywizji w ciągu całej kampanii. Tydzień walk o niespotykanej zaciętości, zwłaszcza w ich okresie końcowym, był bitwą trwającą prawie bez przerwy.
160 kartek z dziennika żołnierza : od Stalingradu do Dniepru "Sto sześćdziesiąt kartek z dziennika żołnierza " Tytuł oryginału: "160 stranic iz soldatskogo dnevnika ".
AUTOR:
Abdulin, Mansur Gizatulovič
POZ/ODP:
Mansur Abdulin ; [tłumaczenie z języka rosyjskiego Piotr Tymiński].
Brutalna statystyka Wielkiej Wojny Ojczyźnianej dowiodła, iż średni okres życia szeregowego radzieckiego żołnierza na froncie wschodnim wynosiła od dwóch tygodni podczas operacji ofensywnych do miesiąca podczas działań obronnych. W tej sytuacji wspomnienia prostego żołnierza frontowego są niezmierną rzadkością. Szczęśliwym zrządzeniem losu autorowi udało się oszukać bezlitosną statystykę i przeżyć tam, gdzie los swykle nie był łaskawy dla tysięcy prostych żołnierzy - pod Stalingradem, na Łuku Kurskim, na "Wyspie Śmierci" na Dnieprze, na krwawych stepach Ukrainy.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Rok 1632. Sytuacja w północnych Niemczech jest tragiczna. Głód. Zaraza. Wojna religijna pustosząca miasta. Jedynie arystokracji udało się wyjść z tego niemal bez szwanku; dla chłopów śmierć jest niczym dar od Boga. Rok 2000. Sytuacja w miasteczku Grantville w Wirginii Zachodniej jest świetna. Na ślub siostry Mike`a Stearnsa przybyło mnóstwo ludzi, w tym członkowie miejscowej sekcji Amerykańskiego Stowarzyszenia Górników. Zabawa trwa w najlepsze... I NAGLE WSZYSTKO SIĘ ZMIENIA... Gdy opada kurz, Mike rusza na czele grupy uzbrojonych górników, żeby sprawdzić, co się stało. Okazuje się, że drogę prowadzącą do miasteczka przecięto niczym mieczem. Po drugiej stronie rozgrywa się iście piekielna scena: mężczyzna wisi przybity do drzwi chaty, a banda ludzi w stalowych pancerzach napastuje jego żonę. Mike i jego ludzie wiedzą, co muszą zrobić. Wolność i sprawiedliwość w amerykańskim stylu wkracza w sam środek wojny trzydziestoletniej...
Opis pochodzi od wydawcy
UWAGI:
Stanowi część 1 cyklu, część 2 pt.: 1633.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 026383 od dnia:2021-01-30 Wypożyczona, do dnia: 2021-03-02
Nowy twór polityczny w środkowej Europie - Konfederacja Księstw Europejskich - powstał w ramach sojuszu Gustawa II Adolfa, króla Szwecji, z dowodzonymi przez Mike’a Stearnsa mieszkańcami Wirginii Zachodniej, którzy na skutek tajemniczego zjawiska w przestrzeni kosmicznej zostali przeniesieni ze współczesności do siedemnastowiecznych Niemiec. Nowy system rządów wciąż jest słaby. Poza granicami Konfederacji szaleje wojna trzydziestoletnia. Na domiar złego Konfederacja jest przyczyną nieprzejednanej wrogości kardynała Richelieu, faktycznego władcy Francji. Gustaw II Adolf zmuszony jest polegać na Michaelu Stearnsie i magicznej technologii jego krnąbrnych amerykańskich poddanych. W zawieruchę wojenną wplątane zostają również dwie amerykańskie misje dyplomatyczne: wyprawa Rebeki Stearns do Francji i Holandii, a także poselstwo, które Mike posłał do Karola I, króla Anglii, pod przewodnictwem swej siostry Rity oraz Melissy Mailey. Rebeka zostaje uwięziona w obleganym Amsterdamie; Rita i Melissa stają się więźniami londyńskiej Tower. Mike bardzo chce przenieść pokojowe idee z XXI wieku do targanej wojną siedemnastowiecznej Europy, lecz mimo to znajduje pocieszenie w fakcie, że niemieckie warsztaty produkują już nowe karabiny.
Opis pochodzi od wydawcy
UWAGI:
Stanowi część 2 cyklu, część 1 pt.: 1632.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 026383 od dnia:2021-01-30 Wypożyczona, do dnia: 2021-03-02
Rok 1914 zmienił świat na zawsze. Europa osunęła się w otchłań. W ciągu następnych lat ofiary wojny - które ostatecznie przyszło liczyć w milionach - ginęły w walkach, których jedynym rezultatem bywało często zdobycie przez którąś ze stron niewielkiego skrawka błotnistego gruntu. Rok 1914 pogrzebał La Belle Époque i wprowadził kontynent na drogę wiodącą ku bolszewickiemu przewrotowi i faszyzmowi. Był to rok, który - jak żaden inny przed nim - ukształtował przyszłość Europy. W swojej pasjonującej książce Paul Ham z lekkością powieściopisarza i wnikliwością historyka opisuje niezwykle skomplikowany splot okoliczności, które doprowadziły do katastrofy niemającej precedensu w dziejach świata. Zderzenie dwudziestowiecznej techniki wojennej i osadzonego w o wiek wcześniejszych realiach sposobu myślenia przywódców stało się przyczyną hekatomby na nieznaną dotąd skalę. Zderzenie romantycznych haseł z rzeziami na polach bitew sprawiło, że wiara w dawne wartości runęła w gruzy. Paul Ham w fascynujący sposób opisuje tragiczny koniec Złotego wieku i dramatyczne, pierwsze starcie gigantycznych sił, którego - jak pisał Winston Churchill - podczas Wielkiej Wojny nic już nie zdołało przewyższyć.