Ludzie XXI wieku uważają, że nic nie jest w stanie ich zaskoczyć. Nowoczesne środki higieny i wysoko rozwinięta medycyna uśpiły naszą czujność. Ogłoszono wielki sukces współczesnego stylu życia. Przedwcześnie. Coraz więcej dzieci nie zostaje zaszczepionych, patogeny mutują, a antybiotyki wykazują mniejszą skuteczność. Zagrożenie rośnie, a my nie wiemy, jak z nim walczyć. Światowa Organizacja Zdrowia kieruje się interesem prywatnych inwestorów. Rządy państw bardziej dbają o budżety niż o zdrowie swoich obywateli. Firmy farmaceutyczne i lekarze zapewniają sobie niekończące się źródło pieniędzy, zalecając chorym nieskuteczne sposoby leczenia. A pacjenci dalej chorują i przenoszą wirusy. Epidemiolodzy twierdzą, że za kilkadziesiąt lat wybuchnie pandemia, która może zabić 165 milionów osób. Przewaga liczebna drobnoustrojów nad nami już teraz wynosi sto tysięcy do jednego. Czy jesteśmy w stanie wygrać tę nierówną walkę?
UWAGI:
U dołu okładki: Czy przetrwamy następną pandemię?. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Niniejszy podręcznik jest wprowadzeniem do epidemiologii i medycyny zapobiegawczej, a nie omówieniem szczegółowej epidemiologii chorób. Będzie pomocny w nauczaniu epidemiologii i ochrony zdrowia publicznego, a także w szkoleniu przed- i podyplomowym lekarzy , ponieważ epidemiologia w nie mniejszym stopniu niż fizjologia czy patologia, stanowi podstawową dyscyplinę niezbędną medycynie klinicznej.Epidemiologia nie należy do łatwych przedmiotów, trzeba się bowiem zapoznać z całą złożonością wieloczynnikowej etiologii choroby, problemami prawdopodobieństwa i zmienności mierzonych cech zdrowotnych oraz środowiskowych. Musi ona konkurować z atrakcyjną problematyką innych przedmiotów medycznych. Student zapewne odczuwa więcej zadowolenia, stykając się osobiście z chorym niż studiując opisy chorób i profilaktykę, które wydają mu się bezosobowe.Mam nadzieję, że ten przystępnie napisany podręcznik będzie służył dobrze jako wprowadzenie w bardziej zaawansowane studia z zakresu epidemiologii zdrowia i choroby, tym bardziej że potrzeba kształcenia epidemiologów oraz specjalistów medycyny zapobiegawczej jest w naszym kraju ogromna. Szkolenie pracowników zatrudnionych w służbie sanitarno-epidemiologicznej i w innych sektorach zdrowia publicznego niebędących lekarzami jest dodatkowym ważnym i trudnym wyzwaniem w tym zakresie. Chciałbym bardzo, aby podręcznik ten pomógł w pracy dydaktycznej nauczycielom wykładającym nie tylko epidemiologię, lecz także higienę.
UWAGI:
Bibliogr. s. 213. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Monografia skupia się na identyfikacji problemów i wyzwań stojących przed różnymi podmiotami gospodarki regionalnej w warunkach kryzysu COVID-19 oraz sposobach ich przezwyciężania. Wskazano w niej rekomendacje dotyczące pożądanych kierunków działań wobec problemów rozwojowych i wyzwań gospodarek regionalnych w warunkach kryzysu, z punktu widzenia różnych "aktorów" gospodarki regionalnej, tj. gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, samorządowego sektora publicznego oraz organizacji pozarządowych. Takie ujęcie problemu i rekomendowane rozwiązania stanowią propozycje autorskie.
Łatwo możemy sobie wyobrazić, że zdrowie dla wszystkich to tylko kwestia czasu. Zdawać by się mogło, że nauka zmusiła choroby do odwrotu i to medycyna dzielnie kroczy naprzód. Teraz, kiedy znamy już księgę życia, kiedy ludzki kod genetyczny został wyśledzony, zidentyfikowany i nagrany na komputerowych dyskach, istniejące jeszcze plagi naszych czasów dołączą do listy schorzeń, które zostały zmuszone do kapitulacji. Organizmy wywołujące choroby, niektóre tak małe, że można je zobaczyć dopiero przy użyciu dostępnych dziś, precyzyjnych mikroskopów, żyją i mają się całkiem dobrze. Nikt nie jest bezpieczny.W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci zostało zidentyfikowanych ponad 30 nieznanych dotąd chorób. Niektóre z nich narodziły się w lasach tropikalnych i przekroczyły granice gatunków, by zaatakować ludzi.
UWAGI:
Bibliogr. w przypisach.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
W walce z niewidzialnym wrogiem : epidemie chorób zakaźnych w Rzeczypospolitej w XVI-XVIII wieku i ich następstwa demograficzne, społeczno-ekonomiczne i polityczne
AUTOR:
Karpiński, Andrzej
POZ/ODP:
Andrzej Karpiński.
ADRES WYD.:
Warszawa : Wydawnictwo Neriton : Instytut Historii PAN, 2000.