Dlaczego żyjący w XVIII wieku Adam Smith uchodzi za ojca ekonomii klasycznej? Co sprawia, że Margaret Thatcher i Ronald Reagan jeszcze w XX wieku powoływali się na jego teorie? Dlaczego marksowska krytyka społeczeństwa ożywa na nowo z początkiem XXI wieku w krytyce kapitalizmu? A dlaczego książki niedawno zmarłego guru menedżerów Petera Druckera stają się obecnie tak bardzo aktualne? Dlaczego? - bo idee tych wybitnych ekonomistów wciąż oddziaływują na nasze życie. Dzięki "12 ikonom ekonomii" erudyci tej dyscypliny dowiedzą się wielce ciekawych historii z życia prywatnego swoich idoli, a na ogół pomijanych w specjalistycznych opracowaniach (schizofrenia Nash`a, tragiczne losy dzieci Karola Marksa), natomiast nieekonomiści (na przykład politycy zajmujący się gospodarką i finansami państwa) dostaną do ręki małe kompendium będących w użyciu systemów ekonomicznych oraz swego rodzaju "Who is who" w dziedzinie ekonomii.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Profesor Grzegorz W. Kołodko - intelektualista i polityk, teoretyk i praktyk, autor prac opublikowanych w 26 językach. Najczęściej cytowany na świecie polski ekonomista. Uznany autorytet w dziedzinie teorii i praktyki rozwoju społeczno-gospodarczego. Doktor honoris causa i Honorowy Profesor ośmiu zagranicznych uniwersytetów. W latach 1994-97 i 2002-03 był wicepremierem i ministrem finansów, realizując program postępowych reform i strategię szybkiego wzrostu. Odegrał znaczącą rolę w doprowadzeniu Polski do członkostwa w OECD oraz w integracji z Unią Europejską. W interdyscyplinarnych pracach pisze o długofalowych przekształceniach ekonomicznych i politycznych, kulturowych i demograficznych, technologicznych i ekologicznych, o czekającej nas przyszłości. Jego międzynarodowy bestseller "Wędrujący świat" ukazał się w dziesięciu językach. Członek Europejskiej Akademii Nauki, Kultury i Sztuki, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego. Meloman, maratończyk i podróżnik, który spenetrował 160 krajów. W tym przekonywującym dziele prof. Grzegorz Kołodko łączy wiedzę akademicką z doświadczeniem wyniesionym z wybitnych dokonań w pracy w rządzie w kluczowych okresach polskich reform gospodarczych. Idąc poprzez wiele dziedzin i nigdy nie unikając spornych kwestii, napisał książkę, która wnosi ważny i przydatny wkład do literatury na tematy gospodarki, zmian społecznych i ładu światowego w XXI wieku. Henry Kissinger , laureat pokojowej Nagrody Nobla Największy żal mam do ekonomistów nie o to, że się mylą, lecz o to, że wolą trwać w błędzie, niż się do niego przyznać i konformistycznie milczą, gdy ich koledzy przedstawiają nam ideologiczne głupstwa jako naukowe prawdy. Kołodko jest inny. Ta książka jest tego dowodem. Nie tylko bezlitośnie obnaża mielizny naukawego biznesu uprawianego na pograniczu showbizu, lobbingu i nauk ekonomicznych, ale też pokazuje autorskie propozycje wyjścia z narożnika obecnego kryzysu, do którego zapędzili się ekonomiści, politycy, media i wszyscy, którzy uwierzyli w obiegowe ekonomiczne prawdy dwóch poprzednich dekad. red. Jacek Żakowski, "Polityka" Grzegorz Kołodko podjął najtrudniejsze wyzwanie: eksplorację przyszłości. Ta książka zgłębia pożądaną i możliwą przyszłość, przy założeniu, że ludzkość zachowa się zgodnie z "racjonalnym pragmatyzmem". To nie trywialne wpatrywanie się w kryształową kulę, ale ważny wkład w budowanie lepszego świata. Profesor Mario D. Nuti, London Business School Profesor Kołodko - uznany w świecie polski ekonomista, od którego możemy uczyć się nowych idei - zaskakuje znowu. Po wszechstronnym "Wędrującym świecie" w nowej książce sięga w przyszłość. To naukowe ćwiczenie i intelektualna przygoda dotykające najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Ma racje, że najlepszy sposób przezwyciężania obecnych trudności to zaatakowanie długoterminowych problemów. Prof. Nouriel Roubini, New York University, autor “The Crisis Economics"
Jak działa mechanizm gospodarki świata, w którym przyszło nam żyć? Dlaczego tak się dzieje i co z tego wynika? Jakie zjawiska i czynniki mają wpływ na naszą sytuację i zachowania? W jakim kierunku dokonują się zmiany w gospodarce?
Podręcznik ten zawiera kurs podstawowy, rozpoczynający studia wyższe z ekonomii i zarządzania. Jego podstawowym zadaniem jest opis i wyjaśnienie głównych elementów życia gospodarczego. Niepowtarzalny, komunikatywny styl Autora sprawia, że z książki mogą uczyć się również słuchacze kierunków nieekonomicznych i osoby zgłębiające wiedzę ekonomiczną na własną rękę. Książka składa się z trzech części: - Wprowadzenie do ekonomii - Mikroekonomia - Makroekonomia - Systemy gospodarcze i ich dynamika.
Najnowsze, uaktualnione i zmienione wydanie najlepszego podręcznika ekonomii wszech czasów. EKONOMIA Samuelsona i Nordhausa jest podręcznikiem akademickim na najwyższym światowym poziomie. Swoją popularność zawdzięcza sposobowi ujęcia i prezentacji tych wszystkich problemów w sferze gospodarowania, z którymi styka się współczesny człowiek. To także lektura godna uwagi nie tylko studentów i nauczycieli akademickich, ale również wszystkich, którzy aspirują do dumnego miana homo oeconomicus. prof. dr hab. Wacław Jarmołowicz,prof. zw. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Niniejsze, zaktualizowane i diametralnie zmienione wydanie ukazuje nowe spojrzenie na całą teorię ekonomii w kontekście zmian zachodzących nieustannie, szczególnie w ostatnich latach, w światowym systemie gospodarczym. Uwzględnia m.in. takie elementy jak: - rozchwianie rynków finansowych i jego wpływ na teorię cykli koniunkturalnych, - polityka publiczna skierowana przeciwko praktykom monopolistycznym, - globalizacja gospodarki oraz rynków finansowych, - powiązania między handlem międzynarodowym a gospodarkami narodowymi, - istnienie globalnych dóbr publicznych, - rola ekonomii w rozwiązywaniu problemów ochrony środowiska, - zjawisko niewspółmiernego wzrostu wynagrodzeń kadr zarządzających, - koszty wojen prowadzonych poza granicami państw. Szczególnie wnikliwej analizie poddano mechanizm wzrostu gospodarczego oraz funkcjonowanie gospodarki rynkowej. W ich kontekście prześledzono najważniejsze koncepcje, jakie obecnie wyznaczają reguły i kierunki rozwoju ekonomicznego.
"Niniejsza książka kompleksowo opisuje kluczowe zagadnienia z dziedziny ekonomii menedżerskiej. Zawiera techniki i koncepcje, którymi menedżerowie mogą i powinni się posługiwać. Autorzy kładą nacisk na praktyczne przedstawienie tematu. Podają przykłady i opisują rzeczywiste sytuacje z różnych zakątków świata. Do teorii odwołują się tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.Czytelnik znajdzie w książce wykaz najważniejszych pojęć, testy i pytania kontrolne, dzięki czemu utrwali wiedzę. Książka przeznaczona jest nie tylko dla menedżerów, lecz także dla studentów i wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy z dziedziny zarządzania.Rekomendujemy tę książkę ze względu na przejrzysty sposób prezentacji skomplikowanych zagadnień oraz odpowiednio dobrane i wyczerpujące analizy sytuacyjne. Pozycja ta cechuje się dużą wartością merytoryczną i logiczną strukturą."dr Edward Jones, Management School and Economics University of Edinburgh
Ekonomia menedżerska zajmuje się optymalnym rozdziałem ograniczonych zasobów w procesie kierowania firmą lub instytucją. Autorzy publikacji kładą nacisk na praktyczne przedstawienie tematu. Podają przykłady i opisują rzeczywiste sytuacje z różnych zakątków świata. Unikają wykresów i działań matematycznych, do teorii odwołują się tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Książka podzielona jest na trzy główne części: rynki konkurencyjne, siła rynkowa oraz rynki niedoskonałe. Czytelnik znajdzie tu wykaz najważniejszych pojęć, testy i pytania kontrolne z odpowiedziami, dzięki którym łatwiej będzie mu sprawdzić i utrwalić wiedzę.
Podręcznik obejmuje wiedzę ekonomiczną niezbędną menedżerom w procesach organizacji i zarządzania firmami. Autorzy skupili uwagę na typowych problemach, wobec których stają menedżerowie, i zaproponowali sposoby ich rozwiązania z wykorzystaniem części teorii ekonomicznych oraz dorobku nauk o zarządzaniu. Autorzy pokazali: istotę prowadzenia działalności gospodarczej zarówno od strony organizacyjnej, jak i finansowej, podejmowanie decyzji (w tym inwestycyjnych), ustalanie cen, kosztów i zysków, tworzenie strategii firmy i jej wdrażanie, działalność firm w warunkach niepewności i ryzyka. Książkę uzupełniają liczne przykłady pomagające zrozumieć omawiane zagadnienia. Podręcznik jest przeznaczony dla studentów ekonomii i zarządzania w wyższych uczelniach różnych typów.
Ekonomia menedżerska to doskonale opracowany podręcznik, w którym przedstawiono najważniejsze problemy decyzyjne, przed jakimi stają współcześni menedżerowie. Autorzy odwołują się w nim do najnowszych osiągnięć wiedzy w dziedzinie zarządzania oraz wykorzystują je w analizie głównych obszarów ekonomii menedżerskiej. Pokazują, w jaki sposób metody i narzędzia analizy ekonomicznej powinny być stosowane przy podejmowaniu trafnych i optymalnych decyzji. Podręcznik ten, ze względu na kompleksowość i przejrzystość rozważań oraz liczne przykłady, stanowi wartościową pomoc dla studentów kierunków ekonomicznych, organizacji i zarządzania w wyższych uczelniach oraz dla uczestników kursów doskonalących umiejętności menedżerskie.